FJ-02LEVDDN
Base product: DFJ-SERIES
- Available in:
- Asia
- Australia/New Zealand
- EMEA
- Latin America
- North America
HELIAX® Discrete single mode 2 fiber cable, DLC to HHC Jack, OptiTip Compatible connector
Specifications
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Wireless Fiber Cable Assemblies |
| Product Brand | HELIAX® |
| Product Series | FT |
| Ordering Note | ANDREW® non-standard product |
General specifications
| Construction Type | Discrete fiber tail |
| Interface, Connector A | DLC |
| Interface Body Style, connector A | Straight |
| Interface, Connector B | HHC (HELIAX® Hardened Connector) OptiTip & HMFOC Compatible |
| Interface Feature, connector B | Outdoor |
| Interface Body Style, connector B | Straight |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 2 |
Dimensions
| Cable Assembly Length Range (m) | 3 – 5 |
| Diameter Over Jacket | 5.4 mm | 0.213 in |
Optical specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Insertion Loss, typical note | Insertion loss is measured at 1310 and 1550 nm |
| Insertion Loss, typical | 0.75 dB |
Environmental specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Outdoor |
Packaging and weights
| Cable weight | 19 kg/km | 12.767 lb/kft |
Product classification
| Regional Availability | Asia | Australia/New Zealand | EMEA | Latin America | North America |
| Product Type | Wireless Fiber Cable Assemblies |
| Product Brand | HELIAX® |
| Product Series | FT |
| Ordering Note | ANDREW® non-standard product |
General specifications
| Construction Type | Discrete fiber tail |
| Interface, Connector A | DLC |
| Interface Body Style, connector A | Straight |
| Interface, Connector B | HHC (HELIAX® Hardened Connector) OptiTip & HMFOC Compatible |
| Interface Feature, connector B | Outdoor |
| Interface Body Style, connector B | Straight |
| Jacket Color | Black |
| Total Fibers, quantity | 2 |
Dimensions
| Cable Assembly Length Range (m) | 3 – 5 |
| Diameter Over Jacket | 5.4 mm | 0.213 in |
Optical specifications
| Fiber Mode | Singlemode |
| Fiber Type | G.657.A2 |
| Insertion Loss, typical note | Insertion loss is measured at 1310 and 1550 nm |
| Insertion Loss, typical | 0.75 dB |
Environmental specifications
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C (-40 °F to +158 °F) |
| Environmental Space | Outdoor |
Packaging and weights
| Cable weight | 19 kg/km | 12.767 lb/kft |
Documentation & downloads