RZZ-65D-R3V6G
6-port sector antenna, 2x 694-960 and 4x 1427- 2690 MHz, 65° HPBW, 3x RET
Features and benefits
- High radiation and pattern efficiency for improved coverage area, capacity or reduced power consumption for a given area
- Reduces the amount of aluminum used to minimize CO2 release
- SEED® antenna providing high gain and improved efficiency (LookupValue_1605944368281793)
- Retractable tilt indicator rods
- Includes integrated GPS (APS-XT-GPS)
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 4 |
| RF Connector Quantity, low band | 2 |
| RF Connector Quantity, total | 6 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (1) | Mid band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 350 mm | 13.780 in |
| Depth | 208 mm | 8.189 in |
| Length | 2688 mm | 105.827 in |
| Net Weight, without mounting kit | 28.4 kg | 62.611 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Logo image
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz | 1427 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 900 W @ 50 °C |
Electrical specifications
| R1 | R1 | R1 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | |
| Frequency Band, MHz | 698–806 | 790–894 | 890–960 | 1427–1518 | 1695–1995 | 1920–2300 | 2300–2500 | 2490–2690 |
| RF Port | 1-2 | 1-2 | 1-2 | 3-6 | 3-6 | 3-6 | 3-6 | 3-6 |
| Gain at Mid Tilt, dBi | 16.7 | 17.4 | 17.8 | 17.0 | 18.5 | 19.0 | 19.4 | 19.4 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 70 | 66 | 64 | 70 | 63 | 61 | 64 | 60 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 7.6 | 6.9 | 6.2 | 7.5 | 6.2 | 5.6 | 4.9 | 4.5 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 23 | 22 | 19 | 21 | 22 | 20 | 22 | 23 |
| Front-to-Back Ratio at 180°, dB | 30 | 33 | 34 | 33 | 33 | 33 | 34 | 35 |
| Front-to-Back Total Power at 180° ± 30°, dB | 23 | 24 | 23 | 25 | 27 | 28 | 28 | 29 |
| CPR at Boresight, dB | 17 | 19 | 22 | 16 | 22 | 20 | 19 | 22 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 27 | 27 | 27 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Isolation, Inter-band, dB | 27 | 27 | 27 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port at 50°C, maximum, watts | 300 | 300 | 300 | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| BASTA Version, mechanical | BASTA v12 |
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 443.0 N @ 150 km/h (99.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 427.0 N @ 150 km/h (96.0 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, maximum | 997.0 N @ 150 km/h (224.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 468.0 N @ 150 km/h (105.2 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 456 mm | 17.953 in |
| Depth, packed | 357 mm | 14.055 in |
| Length, packed | 2834 mm | 111.575 in |
| Weight, gross | 39.4 kg | 86.862 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 4 |
| RF Connector Quantity, low band | 2 |
| RF Connector Quantity, total | 6 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (1) | Mid band (2) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 350 mm | 13.780 in |
| Depth | 208 mm | 8.189 in |
| Length | 2688 mm | 105.827 in |
| Net Weight, without mounting kit | 28.4 kg | 62.611 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz | 1427 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 900 W @ 50 °C |
Electrical specifications
| R1 | R1 | R1 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | Y1,Y2 | |
| Frequency Band, MHz | 698–806 | 790–894 | 890–960 | 1427–1518 | 1695–1995 | 1920–2300 | 2300–2500 | 2490–2690 |
| RF Port | 1-2 | 1-2 | 1-2 | 3-6 | 3-6 | 3-6 | 3-6 | 3-6 |
| Gain at Mid Tilt, dBi | 16.7 | 17.4 | 17.8 | 17.0 | 18.5 | 19.0 | 19.4 | 19.4 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 70 | 66 | 64 | 70 | 63 | 61 | 64 | 60 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 7.6 | 6.9 | 6.2 | 7.5 | 6.2 | 5.6 | 4.9 | 4.5 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 23 | 22 | 19 | 21 | 22 | 20 | 22 | 23 |
| Front-to-Back Ratio at 180°, dB | 30 | 33 | 34 | 33 | 33 | 33 | 34 | 35 |
| Front-to-Back Total Power at 180° ± 30°, dB | 23 | 24 | 23 | 25 | 27 | 28 | 28 | 29 |
| CPR at Boresight, dB | 17 | 19 | 22 | 16 | 22 | 20 | 19 | 22 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 27 | 27 | 27 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Isolation, Inter-band, dB | 27 | 27 | 27 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port at 50°C, maximum, watts | 300 | 300 | 300 | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| BASTA Version, mechanical | BASTA v12 |
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 443.0 N @ 150 km/h (99.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 427.0 N @ 150 km/h (96.0 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, maximum | 997.0 N @ 150 km/h (224.1 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 468.0 N @ 150 km/h (105.2 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 456 mm | 17.953 in |
| Depth, packed | 357 mm | 14.055 in |
| Length, packed | 2834 mm | 111.575 in |
| Weight, gross | 39.4 kg | 86.862 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads