RRV4-65D-R6H4VB-V3
12-port sector antenna, 4x 698–960 and 8x 1710–2690 MHz, 65° HPBW, 6x RET
Features and benefits
- 6 Independent Arrays in a single Radome housing
- 2L4H band arrays are perfectly symmetrical inside the antenna ensuring pattern consistency across ports & provides capability for 4T4R (4x MIMO) on Low band and High band
- Optimized radome design leading to market leading wind load performance
- Antenna with integrated pluggable RET
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 8 |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 12 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) | Mid band (4) |
| Power Consumption, active state, maximum | 13 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 499 mm | 19.646 in |
| Depth | 199 mm | 7.835 in |
| Length | 2580 mm | 101.575 in |
| Net Weight, without mounting kit | 33.2 kg | 73.193 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 698 – 960 MHz | 1710 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,000 W |
Electrical specifications
| R1,R2 | R1,R2 | R1,R2 | Y1-Y4 | Y1-Y4 | Y1-Y4 | Y1-Y4 | |
| Frequency Band, MHz | 698–803 | 824–894 | 880–960 | 1710–1880 | 1920–2170 | 2300–2400 | 2490–2690 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 | 5-12 | 5-12 | 5-12 | 5-12 |
| Gain, dBi | 16.2 | 16.7 | 16.8 | 17.0 | 18.0 | 18.1 | 18.3 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 66 | 60 | 58 | 71 | 66 | 58 | 60 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 8.6 | 7.7 | 7.3 | 6.7 | 6 | 5.3 | 5 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 17 | 16 | 16 | 17 | 18 | 20 | 19 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 26 | 28 | 29 | 27 | 31 | 29 | 27 |
| CPR at Boresight, dB | 22 | 24 | 23 | 18 | 17 | 19 | 21 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Isolation, Inter-band, dB | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 760.0 N @ 150 km/h (170.9 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 368.0 N @ 150 km/h (82.7 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 1,348.0 N @ 150 km/h (303.0 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 200 km/h (124 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 574 mm | 22.598 in |
| Depth, packed | 324 mm | 12.756 in |
| Length, packed | 2700 mm | 106.299 in |
| Weight, gross | 51.2 kg | 112.877 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Multiband |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 8 |
| RF Connector Quantity, low band | 4 |
| RF Connector Quantity, total | 12 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (2) | Mid band (4) |
| Power Consumption, active state, maximum | 13 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 499 mm | 19.646 in |
| Depth | 199 mm | 7.835 in |
| Length | 2580 mm | 101.575 in |
| Net Weight, without mounting kit | 33.2 kg | 73.193 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 698 – 960 MHz | 1710 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,000 W |
Electrical specifications
| R1,R2 | R1,R2 | R1,R2 | Y1-Y4 | Y1-Y4 | Y1-Y4 | Y1-Y4 | |
| Frequency Band, MHz | 698–803 | 824–894 | 880–960 | 1710–1880 | 1920–2170 | 2300–2400 | 2490–2690 |
| RF Port | 1-4 | 1-4 | 1-4 | 5-12 | 5-12 | 5-12 | 5-12 |
| Gain, dBi | 16.2 | 16.7 | 16.8 | 17.0 | 18.0 | 18.1 | 18.3 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 66 | 60 | 58 | 71 | 66 | 58 | 60 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 8.6 | 7.7 | 7.3 | 6.7 | 6 | 5.3 | 5 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 17 | 16 | 16 | 17 | 18 | 20 | 19 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 26 | 28 | 29 | 27 | 31 | 29 | 27 |
| CPR at Boresight, dB | 22 | 24 | 23 | 18 | 17 | 19 | 21 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Isolation, Inter-band, dB | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 250 | 250 | 250 | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 760.0 N @ 150 km/h (170.9 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 368.0 N @ 150 km/h (82.7 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 1,348.0 N @ 150 km/h (303.0 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 200 km/h (124 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 574 mm | 22.598 in |
| Depth, packed | 324 mm | 12.756 in |
| Length, packed | 2700 mm | 106.299 in |
| Weight, gross | 51.2 kg | 112.877 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads