R-33D-R1VB-V2
2-port sector antenna, 2x 694–960, 33° HPBW, 1x RET
Features and benefits
- Uses the 4.3-10 connector which is 40 percent smaller than the 7-16 DIN connector
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Aluminum |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, low band | 2 |
| RF Connector Quantity, total | 2 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (1) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 497 mm | 19.567 in |
| Depth | 127 mm | 5.000 in |
| Length | 2697 mm | 106.181 in |
| Net Weight, antenna only | 28 kg | 61.729 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 500 W |
Electrical specifications
| R1 | R1 | R1 | |
| Frequency Band, MHz | 694–790 | 790–890 | 890–960 |
| RF Port | 1,2 | 1,2 | 1,2 |
| Gain, dBi | 19.1 | 19.6 | 19.9 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 40 | 35 | 31 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 7.9 | 7.1 | 6.6 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 17 | 17 | 20 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 34 | 33 | 32 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 28 | 28 | 28 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 300 | 300 | 300 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 295.0 N @ 150 km/h (66.3 lbf @ 150 km/h) |
Packaging and weights
| Width, packed | 592 mm | 23.307 in |
| Depth, packed | 247 mm | 9.724 in |
| Length, packed | 2897 mm | 114.055 in |
| Weight, gross | 43.6 kg | 96.121 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Sector |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Aluminum |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, low band | 2 |
| RF Connector Quantity, total | 2 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Low band (1) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 497 mm | 19.567 in |
| Depth | 127 mm | 5.000 in |
| Length | 2697 mm | 106.181 in |
| Net Weight, antenna only | 28 kg | 61.729 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 694 – 960 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 500 W |
Electrical specifications
| R1 | R1 | R1 | |
| Frequency Band, MHz | 694–790 | 790–890 | 890–960 |
| RF Port | 1,2 | 1,2 | 1,2 |
| Gain, dBi | 19.1 | 19.6 | 19.9 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 40 | 35 | 31 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 7.9 | 7.1 | 6.6 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 17 | 17 | 20 |
| Front-to-Back Ratio, Copolarization 180° ± 30°, dB | 34 | 33 | 32 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 28 | 28 | 28 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -150 | -150 | -150 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 300 | 300 | 300 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 295.0 N @ 150 km/h (66.3 lbf @ 150 km/h) |
Packaging and weights
| Width, packed | 592 mm | 23.307 in |
| Depth, packed | 247 mm | 9.724 in |
| Length, packed | 2897 mm | 114.055 in |
| Weight, gross | 43.6 kg | 96.121 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads