5V-12A-R5
10-port multibeam antenna, 10x 1710–2690 MHz, 5x 10-14° HPBW, 5x RET
Features and benefits
- Provides 5 beams, Supporting for high capacity at venues or special events
- Increases capacity density for maximum throughput
- Antenna is equipped with 5 RETs motors to provide independent electrical tilt control for each beam
- Novel design produces stable beam peak positions
Specifications
General specifications
| Antenna Type | Multibeam |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 10 |
| RF Connector Quantity, total | 10 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Mid band (5) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 749 mm | 29.488 in |
| Depth | 197 mm | 7.756 in |
| Length | 1042 mm | 41.024 in |
| Net Weight, without mounting kit | 40 kg | 88.185 lb |
Array layout
| Click on image to enlarge. |
Port configuration
| Click on image to enlarge. |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 1710 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,000 W |
Electrical specifications
| Y1-Y5 | Y1-Y5 | Y1-Y5 | Y1-Y5 | |
| Frequency Band, MHz | 1710–1920 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| RF Port | 1-10 | 1-10 | 1-10 | 1-10 |
| Gain, dBi | 21.0 | 21.6 | 21.8 | 22.0 |
| Beam Centers, Horizontal, degrees | ±0 ±20 ±40 | ±0 ±20 ±40 | ±0 ±20 ±40 | ±0 ±20 ±40 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 14 | 13 | 11 | 10 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 9.9 | 9 | 7.7 | 7.2 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 20 | 20 | 18 | 17 |
| Front-to-Back Ratio at 180°, dB | 33 | 35 | 31 | 31 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Beam to Beam, dB | 17 | 17 | 17 | 17 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 1,000.0 N @ 150 km/h (224.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 96.0 N @ 150 km/h (21.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 1,000.0 N @ 150 km/h (224.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 910 mm | 35.827 in |
| Depth, packed | 368 mm | 14.488 in |
| Length, packed | 1278 mm | 50.315 in |
| Weight, gross | 55.2 kg | 121.695 lb |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
General specifications
| Antenna Type | Multibeam |
| Band | Single band |
| Color | Light Gray (RAL 7035) |
| Grounding Type | RF connector inner conductor and body grounded to reflector and mounting bracket |
| Performance Note | Outdoor usage |
| Radome Material | Fiberglass, UV resistant |
| Radiator Material | Low loss circuit board |
| Reflector Material | Aluminum |
| RF Connector Interface | 4.3-10 Female |
| RF Connector Location | Bottom |
| RF Connector Quantity, mid band | 10 |
| RF Connector Quantity, total | 10 |
Remote electrical tilt (ret) information
| RET Hardware | CommRET v2 |
| RET Interface | 8-pin DIN Female | 8-pin DIN Male |
| RET Interface, quantity | 1 female | 1 male |
| Input Voltage | 10–30 Vdc |
| Internal RET | Mid band (5) |
| Power Consumption, active state, maximum | 10 W |
| Power Consumption, idle state, maximum | 2 W |
| Protocol | 3GPP/AISG 2.0 (Single RET) |
Dimensions
| Width | 749 mm | 29.488 in |
| Depth | 197 mm | 7.756 in |
| Length | 1042 mm | 41.024 in |
| Net Weight, without mounting kit | 40 kg | 88.185 lb |
Electrical specifications
| Impedance | 50 ohm |
| Operating Frequency Band | 1710 – 2690 MHz |
| Polarization | ±45° |
| Total Input Power, maximum | 1,000 W |
Electrical specifications
| Y1-Y5 | Y1-Y5 | Y1-Y5 | Y1-Y5 | |
| Frequency Band, MHz | 1710–1920 | 1920–2180 | 2300–2500 | 2500–2690 |
| RF Port | 1-10 | 1-10 | 1-10 | 1-10 |
| Gain, dBi | 21.0 | 21.6 | 21.8 | 22.0 |
| Beam Centers, Horizontal, degrees | ±0; ±20; ±40 | ±0; ±20; ±40 | ±0; ±20; ±40 | ±0; ±20; ±40 |
| Beamwidth, Horizontal, degrees | 14 | 13 | 11 | 10 |
| Beamwidth, Vertical, degrees | 9.9 | 9 | 7.7 | 7.2 |
| Beam Tilt, degrees | 2–12 | 2–12 | 2–12 | 2–12 |
| USLS (First Lobe), dB | 20 | 20 | 18 | 17 |
| Front-to-Back Ratio at 180°, dB | 33 | 35 | 31 | 31 |
| Isolation, Cross Polarization, dB | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Isolation, Beam to Beam, dB | 17 | 17 | 17 | 17 |
| VSWR | Return loss, dB | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 | 1.5 | 14.0 |
| PIM, 3rd Order, 2 x 20 W, dBc | -153 | -153 | -153 | -153 |
| Input Power per Port, maximum, watts | 200 | 200 | 200 | 200 |
Mechanical specifications
| Wind Loading @ Velocity, frontal | 1,000.0 N @ 150 km/h (224.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, lateral | 96.0 N @ 150 km/h (21.6 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Loading @ Velocity, rear | 1,000.0 N @ 150 km/h (224.8 lbf @ 150 km/h) |
| Wind Speed, maximum | 241 km/h (150 mph) |
Packaging and weights
| Width, packed | 910 mm | 35.827 in |
| Depth, packed | 368 mm | 14.488 in |
| Length, packed | 1278 mm | 50.315 in |
| Weight, gross | 55.2 kg | 121.695 lb |
| Click on image to enlarge. |
| Click on image to enlarge. |
Regulatory compliance/certifications
| Agency | Classification |
| ISO 9001:2015 | Designed, manufactured and/or distributed under this quality management system |
| UK-ROHS | Compliant |
Documentation & downloads